Jak żyć prawdziwie?

Życie ludzkie często jest porównywane do teatru. Mimo braku splendoru towarzyszącego występowaniu na scenie, człowiek mniej lub bardziej podświadomie czuje się obserwowany. Na tyle, że wiele istotnych życiowych wyborów podejmuje w oparciu o słynne: co ludzie powiedzą? Jak się uwolnić od takiego myślenia i działania? Na początek przyda się książka Dagmary Skalskiej pod tytułem Żyj prawdziwie ze Skalską.

Uwolnić się od błędnych przekonań

Jak przekonuje autorka wspomnianej książki, wyzwalające jest już samo przekonanie, że otoczenia nie da się zadowolić. Mimo najszczerszych chęci i największych wysiłków, zawsze znajdą się krytycy. Słowa Dagmary Skalskiej pozwalają nabrać do ich słów większego dystansu. Nauczyć się, jak w natłoku cudzych komentarzy znaleźć własne przekonania, myśli oraz cele. Człowiek ze swej natury jest istotą społeczną. Życie w grupie dawniej zapewniało bezpieczeństwo i lepszy byt. Dzisiejszy świat ukierunkowany jest bardziej na jednostkę, ale do pełnego rozwoju i poczucie szczęścia potrzebuje ona kontaktu z innymi ludźmi. Problem w tym, że na ogół większość z nich w mniej lub bardziej zawoalowany sposób okazuje swoją dezaprobatę w stosunku do jednostki. W takich warunkach trudno odnaleźć prawdziwego siebie. Jak przekonuje autorka książki Żyj prawdziwie ze Skalską można to zrobić, ale najpierw trzeba pozbyć się błędnych przekonań na temat samego siebie. Dać sobie prawo do:

– popełniania błędów, nikt nie jest nieomylny,

– zaakceptowania swoich słabości, zwłaszcza tych, których nie da się zmienić,

– samodzielnego podejmowania decyzji i samostanowienia.

Uporządkować swoje myśli

Poradniki takie jak Żyj prawdziwe ze Skalską służą uporządkowaniu swoich myśli. To w głowie zaczyna się droga do sukcesu, tak zawodowego, jak i prywatnego. Jeżeli panuje w niej mętlik, człowiek nie jest w stanie określić nawet tego, jaki jest. A to pierwszy krok to podniesienia satysfakcji ze swojego życia. W następnym przyjdzie zapewne skonfrontować się z tym nowym, nie zawsze pozytywnym autoportretem. Warto podjąć to wyzwanie, ponieważ bywa ono naprawdę wyzwalające. Dzięki poradom Dagmary Skalskiej opracowanie nowej, bliższej prawdzie samooceny jest łatwiejsze, pomaga pozostać na obranym kursie. Człowiek nie powinien pozwalać, aby frustracje i negatywne nastroje innych ludzi rzutowały na jego życiu. Niestety, łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Z drugiej strony, kto podejmie ten wysiłek, ten na ogół staje się prawdziwszy dla siebie samego. I bardziej szczęśliwy na co dzień. Ludzka tożsamość w XXI wieku została zmącona nadmiarem przekazów, często negatywnych. Antidotum mogą okazać się pozytywne, wartościowe książki.