Dzieci rewolucji przemysłowej

Szokująca i poruszająca powieść Katarzyny Nowak opowiadająca prawdziwe historie dzieci żyjących w czasach rewolucji przemysłowej.

Rewolucja przemysłowa

Rewolucja ta miała miejsce pod koniec XVIII wieku na ziemiach dzisiejszej Wielkiej Brytanii. Był to proces polegający na przejściu z gospodarki opartej na rolnictwie i manufakturach na gospodarkę opierającą się mechanicznej produkcji fabrycznej na dużą skalę. Wynalezienie maszyny parowej, kolei żelaznej, telegrafu i itp. wynalazków przyczyniło się do szybkiego skoku technologicznego i do wyżej wspomnianej rewolucji przemysłowej.

Prawdziwe historie dzieci

Książka opowiada tak przerażające historie jak historia małego Georga, który z racji swojego małego wzrostu może pracować jako czyściciel kominów. W kominie jest ciemno, duszno i bardzo gorąco. George wspina się na gołych stopach do góry. Próbuje skrobaczką oczyścić komin z sadzy. Nagle traci grunt pod nogami i z głuchym odgłosem spada na na sam dół komina…

Patience, to kolejna bohaterka książki „Dzieci rewolucji przemysłowej”. Mała dziewczynka musi pracować w kopalni. Powoli pcha swój wózek przez ciasny tunel kopalni. Patience bardzo boi się bicia. Jedynym sposobem aby szybko popchać wagonik z węglem jest włożenie do niego obu rąk i czubka głowy. Skutkiem tego jest całkowity brak włosów na głowie małego dziecka. Na swojej drodze dziewczyna spotyka ośmioletniego Williama. Odpowiada on za otwieranie i zamykanie drzwiczek na trasie przejazdu wagonów z węglem. Gdyby nie zamknął drzwi, trujące gazy zabiły by wszystkich znajdujących się w kopalni. Wentylacja w tych warunkach to podstawowa sprawa. Po swojej zmianie chłopiec będzie chciał wrócić na górę. Niestety, zabłądzi…

Z powieści wyłania się smutna konstatacja, że świat którzy odkryli i zaprojektowali inżynierowie, naukowcy został zbudowany, przez pracujące w urągających ludzkiej godności warunkach, dzieci.

Katarzyna Nowak to laureatka konkursu „Książka historyczna nie musi być nudna” pod patronatem prof. Normana Daviesa. Powieść „Dzieci rewolucji przemysłowej” przenosi nas w czasy, gdzie życie dziecka było tyle warte co nic, a dokładnie tyle ile właściciel fabryki lub kopalni był gotów zapłacić za jego pracę. Najpierw działo się to w Wielkiej Brytanii potem we wszystkich państwach przechodzących rewolucję przemysłową. Proceder ten nie ominął również Polski. Największą tragedią ludzkości jest to, że dalej ten wyzysk najmłodszych przez dorosłych trwa współcześnie. Człowiek zachodni nie dostrzega lub nie chce dostrzec tego problemu. Bardzo prawdopodobne, że nawet Ty korzystasz z rzeczy naznaczonych pracą dzieci.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *